Оренда комерційної нерухомості з нежитлового приміщення: що потрібно знати читай на ОЛК Столичний
 

BlogОренда нежитлового приміщення. Правильний шлях

Мабуть, ви вже давно мріяли запустити власний стартап чи невелике підприємство. І не має значення чим плануєте займатися, одним  із основних питань у більшості випадків стане оренда нежитлового приміщення. Як правильно вибрати і що потрібно обов’язково врахувати, спробуємо з’ясувати.

Як вибрати нежитлове приміщення?

Обирати нежитлове приміщення варто, перш за все, виходячи із того, якою саме діяльністю плануєте займатися. В одних випадках воно має бути розташоване ближче до великого потоку людей, в інших – на окраїні населеного пункту.  Такий саме принцип вибору нежитлового приміщення і для офісу. При виборі приміщення для використання його під виробниче, наприклад, такого як хімчистка, не полінуйтеся заглянути у нормативні вимоги чи ДСТУ. Можливо, вам потрібно буде розташовувати свій бізнес саме на першому поверсі або ж приміщення має мати особливу вентиляцію, так як хімчистка.

Усі правові відносини, які стосуються оренди нежитлових приміщень чи будь-яких інших приміщень капітального спорудження, що використовуються як виробничі регулюються Цивільним кодексом України, зокрема главою 58. Тому, перш ніж  ви вирішите підписати договір оренди, з’ясуйте:

  • хто власник будівлі;
  • які юридичні підстави для вчинення правочину (свідоцтво на право власності чи довіреність);
  • правочинність та дієздатність особи, яка здійснює комунікацію для укладення договору чи оформлення інших документів;
  • чи не перебуває майно у заставі (банковій чи податковій);
  • яким чином оформлена земельна ділянка, на якій знаходиться об’єкт оренди (нежитлове приміщення).

А тепер детальніше. Для того, щоб з’ясувати усе і одразу,  попросіть у особи, яка здійснює комунікацію з вами документ на право власності. Це може бути витяг з реєстру  майнових та немайнових прав, договір купівлі-продажу, договір оренди тощо. Якщо вам нададуть витяг – це ідеальний варіант, адже таким чином ви маєте змогу за номером запису у витязі отримати одразу декілька важливих речей: хто власник, чи не перебуває майно у заставі та інше. Якщо вам надають договір купівлі-продажу, потрібної інформації у цьому документі для безпечності оформлення правочину  буде недостатньо.

Обов’язково попросіть показати документ, який посвідчує особу. Це може вас врятувати від шахрайства.   

Особливості оформлення договору нежитлового приміщення.

 Договір оренди приміщення вам буде потрібним для того, щоб мати підставу там знаходитися і розміщувати офіс чи склад. Обов’язковими (або істотними) частинами договору оренди приміщення є:

  • об’єкт оренди : приміщення та  його склад, розміри, поверх, розташування, адреса тощо;
  • вартість оренди складу (чи іншого нежитлового приміщення), розмір індексації;
  • термін дії договору нежитлового приміщення;
  • умови розірвання договору;
  • відповідальність за порушення умов договору;
  • форс мажорні та інші необхідні умови.

Відповідно до чинного законодавств України підприємництвом можуть займатися як фізичні, так і юридичні особи. Тож, враховуючи цей фактор, договір може мати ті чи інші додаткові умови.  

Договір оренди нежитлового приміщення, складу чи будь-якої іншої капітальної споруди укладається у письмовій формі. Якщо термін його дії три і більше років, то такий документ потребує нотаріального посвідчення. Щоб не стати об’єктом шахрайства, варто документ укладати виключно у письмовій формі та у присутності нотаріуса. Таким чином ви убезпечите себе від зайвих проблем.  У судовій практиці є багато випадків, коли уклавши договір в усній формі, сторони позбавили себе права на захист.

Нотаріальне посвідчення договору регулює стаття 220 Цивільного кодексу України. У разі недотримання цієї вимоги, документ може бути визнано нікчемним. А це тягне за собою повернення сторонам  усього, що вона одержала.

Відповідно до ст..794 ЦК України договір оренди майна (нерухомості) крім нотаріального посвідчення потребує державно реєстрації, а та, відповідно, тягне за собою сплату реєстраційного збору і податку з доходів стороні, яка отримала вигоду.

І останнє. Якщо у вас немає юридичної освіти чи досвіду з укладення договору оренди приміщення – не біда. Завжди можна отримати кваліфіковану консультацію у будь-якій нотаріальній конторі чи у пунктах безкоштовної правової допомоги. Так ви не тільки гарантовано не наробите помилок, а й, можливо, збережете свої кошти. Але детальніше про це поговоримо на сторінках нашого сайту іншим разом.

Зв’яжіться з нами зараз

Зв’язок із нами

0 800 33 96 26

Телефонуйте нам безкоштовно з усіх стаціонарних і мобільних номерів в Україні

[email protected]